| A r k i v a l i a |
| Databasen visar lista |
Databasen innehåller ett plock ur materialet i Arkivalias samlingar vilka alla har anknytning till Kyrkslätt.
Klicka på Bild, Dokument, Text eller Tryckt publikation och sedan på länken under rubrikan Titel för det objekt du vill bekanta dig med.
Samling: Sortering enligt samling i arkivet (varje samling kan innehålla ett eller flera objekt)
| Mera information om |
| samlingen erhålles |
genom att klicka på . |
Alla: Alla samlingar och objekt som visas i Katalogen.
Katalogen är förverkligad som ett samarbete mellan Digihem och Webbhuset. Digihem är Finlands svenska hembygdsförbunds satsning på det lokala digitala kulturarvsmaterialet.
Kieli, suomi tai ruotsi
Arkistokokoelmat on kirjoitettu suomeksi tai ruotsiksi tai molemmilla kielillä, ensisijaisesti tallentajan ja lahjoittajan kielen mukaan.
Språk, finska eller svenska
Arkivsamlingen är skriven på svenska, finska eller på båda språken enligt donatorns eller deponentens språk.
Kunta Kirkkonummi
Kylä Bergstad
Tilan nimi Bergstad
Tilannevuosi 1931
Omistaja Arth. Nikander
Lisätietoja
BERGSTAD, 12 km Kirkkonummen asemalta ja 54 km Helsingistä sekä 3 km Värströmmin laiturilta. Omistaja v:sta 1930 ins. Arth. Nikander. Tila mainitaan v. 1540, jolloin se vielä oli viitenä eri talona. Niitä omistivat talonpojat v:een 1657, jolloin tilat yhdistettiin ja annettiin adjutantti Mikael Cronstjernalle. Sen jälkeen on Bergstad kuulunut Nassokin, Streng, Willand, Ekholm, Gyllenbögel ja Vickholm suvuille. Pinta-ala 527,54 ha, josta puutarhaa 1, peltoa 70,15, luonnonniittyä 8,39, viljeltyä laidunta 5, metsämaata 422 ja joutomaata 21 ha. Pellot epätasaisia hiekka- ja hiekkamultamaita, joista 11 ha risu- ja 49,57 ha tiiliputkisalaojissa. Talouskeskus viljelysten keskellä. Päärakennus tulee piakkoin uusittavaksi ja sisältää tällöin 15 huonetta. Samoin on teon alla uusi sivurakennus, jossa on 6 huonetta, vaunuliiteri ja aittarakennus, kumpikin kivestä. Tiilikattoinen tiilinavetta on tehty v. 1923 ja parasta aikaa rakennetaan 12 hevosen tallia kivestä. Sitäpaitsi on tekeillä kasvihuone; puimahuone valmistui v. 1929. Vesijohto rakennetaan talousrakennuksiin. Käytetään 7-vuotista vapaata viljelystä ilman kesantoa. V. 1929 oli 5,55 ha rukiilla, 16,61 vikkerikauralla, :3,3 vihantarehulla, 11,98 perunalla, 6,23 rehujuurikasveilla, 23,48 heinällä ja 3 ha muussa käytössä. Kotieläimiä: 9 hevosta, 38 lehmää ja 2 sonnia. Tärkeimmät kaupalliset tuotteet maito, perunat, kala, liha, rehut ja puutarhantuotteet, jotka myydään Helsinkiin ja kotona. Metsä hoidettua havumetsää, josta myyty saha- ja polttopuita. Traktori, höyrykone, öljymoottori, raamisaha, puimakone, olkilietso, mylly, kuorma-auto ja moottorivene kalastusta ja kuljetusta varten. Tilan kanssa ovat yhdysviljelyksessä Putvik ja Lill-Stubb, joten koko pinta-ala on 705 ha, siitä 105 ha viljeltyä.
Lähde
Suomen maatilat, I osa