A r k i v a l i a -  Kirjasto 

Kirjastoluettelo

Arkivalian ja Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjastoluettelo.

Kirjat ovat omissa kirjastoissaan Arkivaliassa. 

Kirjoja voi tutkia, valokuvata ja lukea Arkivalian kokous- huoneessa, mutta kirjoja ei lainata.

Arkivalian kirjastoluettelo:

Tällä sivulla kaikkia Arkivalian kirjaston kirjoja voi hakea ja lajitella nimen/aakkosjärjestyksen tai ajan/julkaisuajankohdan mukaan.

Arkivalian kirjasto on merkitty merkinnällä: "ägare: Arkivalia"

(Kirkkonummen Kotiseutuyhdistyksen käsikirjasto on merkitty merkinnällä: "ägare: Kyrkslätts hembygdsförening, referensbiblioteket" jo rekisteröityjen kirjojen osalta.)

Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjasto:

Kaikki Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjat ovat haettavassa kirjastoluettelossa, joka avautuu seuraavasta linkistä:

kirjaston kirjastoluettelo.

Luokitus -

Klassifikation =

Media id/signum

A =

Arkistotieto -

Arkivkunskap

D =

Yleiset teokset ja historia -

Allmänna verk och historia

H2

Maakuntahistoria -

Landskapshistoria

H2 KU-MN =

Keski Uusimaa –

Mellersta Nyland

H2 LU-VN =

Länsi Uusimaa –

Västra Nyland

H2 PÖ =

Pohjanmaa -

Österbotten

H2 UN =

Uusimaa - Nyland

H3

Pitäjähistoria -

Sockenhistoria

H3 E =

Espoo –

Esbo

H3 H =

Helsingin maalaiskunta –

Helsinge

( Vantaa –

Vanda )

H3 Han =

Hanko -

Hangö

H3 Hel =

Helsinki –

Helsingfors

H3 K =

Kirkkonummi –

Kyrkslätt

H3 Kar =

Karjaa –

Karis

H3 P =

Pohja –

Pojo

H3 S =

Siuntio –

Sjundeå

K =

Keittokirjat -

Kokböcker

L =

Muistelmat ja biografiat -

Memoarer och biografer

M =

Arkkitehtuuri -

Arkitektur

O =

Oppikirjat -

Läroböcker

R =

Kaunokirjallisuus -

Skönlitteratur

S =

Laulukirjoja -

Sångböcker

T =

Taidekirjoja –

Konstböcker

U=

Övrigt -

Muuta

Matti I Suuri. Matti Klemettilän ihmeellinen elämä

Kirkkonummi, Politiikka

Matti Klemettilä (1875-1964) oli yksi värikkäimmistä henkilöistä, joita koskaan on liikkunut Suomen poliittisessa elämässä. Poliittisessa virassa hän ei koskaan ollut, vaikka oli viime vuosisadan alussa mukana perustamassa Maalaisliittoa ja sanomalehti Ilkkaa. Varsinaisen uransa hän teki liikemiehenä. Omaisuus kuitenkin meni ensimmäisen maailmansodan melskeissä eikä hän koskaan toipunut tästä menetyksestä. Liikemiesuran jälkeen Matti elätti itsensä rengin töillä Kirkkonummella mutta pani kaiken tarmonsa valtakunnan asioiden järjestämiseen. Hänen päämääränään oli tehdä Suomesta kuningaskunta, jossa kuningas olisi hän, Matti I Suuri.

Matti oli toimissaan koko ajan tekemisissä Suomen vaikutusvaltaisimpien ihmisten kanssa, ja kun hän syksyllä 1955 täytti 80 vuotta, onnittelujen joukossa oli muun muassa seuraava sähke: "Kun Te, Herra Klemettilä, täytätte tänään 80 vuotta, lähetän teille parhaimmat onnitteluni. Koko sen ajan, jonka olen Teidät tuntenut, olen tavallaan ollut kateellinen Teille, sillä Te olette onnellinen ihminen. Teidän elämänne on ollut täynnä jännitystä ja sisältöä, ja vaikka Te olette tavan takaa epäonnistunut hallituksenmuodostamispyrkimyksissänne, Te olette optimismissanne ollut varmasti onnellisempi kuin kaikki Teidät niin tunnottomasti voittaneet kilpailijanne." Pääministeri Urho Kekkonen

Henkilöt
utgivare: Kirjapaja
författare: Klemettilä, Sinikka
ägare: Arkivalia
donator: Kjerin, Ritva
Tid
2009
Tyyppi
Painettu tekstijulkaisu
Mediatunnus
L