A r k i v a l i a -  Kirjasto 

Kirjastoluettelo

Arkivalian ja Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjastoluettelo.

Kirjat ovat omissa kirjastoissaan Arkivaliassa. 

Kirjoja voi tutkia, valokuvata ja lukea Arkivalian kokous- huoneessa, mutta kirjoja ei lainata.

Arkivalian kirjastoluettelo:

Tällä sivulla kaikkia Arkivalian kirjaston kirjoja voi hakea ja lajitella nimen/aakkosjärjestyksen tai ajan/julkaisuajankohdan mukaan.

Arkivalian kirjasto on merkitty merkinnällä: "ägare: Arkivalia"

(Kirkkonummen Kotiseutuyhdistyksen käsikirjasto on merkitty merkinnällä: "ägare: Kyrkslätts hembygdsförening, referensbiblioteket" jo rekisteröityjen kirjojen osalta.)

Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjasto:

Kaikki Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjat ovat haettavassa kirjastoluettelossa, joka avautuu seuraavasta linkistä:

kirjaston kirjastoluettelo.

Luokitus -

Klassifikation =

Media id/signum

A =

Arkistotieto -

Arkivkunskap

D =

Yleiset teokset ja historia -

Allmänna verk och historia

H2

Maakuntahistoria -

Landskapshistoria

H2 KU-MN =

Keski Uusimaa –

Mellersta Nyland

H2 LU-VN =

Länsi Uusimaa –

Västra Nyland

H2 PÖ =

Pohjanmaa -

Österbotten

H2 UN =

Uusimaa - Nyland

H3

Pitäjähistoria -

Sockenhistoria

H3 E =

Espoo –

Esbo

H3 H =

Helsingin maalaiskunta –

Helsinge

( Vantaa –

Vanda )

H3 Han =

Hanko -

Hangö

H3 Hel =

Helsinki –

Helsingfors

H3 K =

Kirkkonummi –

Kyrkslätt

H3 Kar =

Karjaa –

Karis

H3 P =

Pohja –

Pojo

H3 S =

Siuntio –

Sjundeå

K =

Keittokirjat -

Kokböcker

L =

Muistelmat ja biografiat -

Memoarer och biografer

M =

Arkkitehtuuri -

Arkitektur

O =

Oppikirjat -

Läroböcker

R =

Kaunokirjallisuus -

Skönlitteratur

S =

Laulukirjoja -

Sångböcker

T =

Taidekirjoja –

Konstböcker

U=

Övrigt -

Muuta

Vanha Kirkkonummi

Kirkkonummi. Paikallishistoria
Kyrkslätts hembygdsförenings skrifter nummer XXXIII

Sigbritt Backmanin ja Ingalill Ihrcke-Åbergin teos Vanha Kirkkonummi käsittelee Kirkkonummen esihistoriallista ja historiallista aikaa sekä entisaikojen kansanelämää. Runsaat 500 mustavalko- ja nelivärikuvaa kuvittavat kirjan liki 300 sivua. Tekstin tukena ovat lukuisat aika- ja paikallisväriä antavat tieto- ja sitaattiruudut, joissa tuodaan esiin myös paljon suurelta osin ennen julkaisematonta arkistomateriaalia. Kirjan keskipiste ovat vanhan Kirkkonummen ihmiset ja tiedot heidän elämästään. Hallitsijat, maanomistajat, papit ja maanviljelijät, luotsit ja kalastajat, piiat ja rengit, torpparit, mäkitupalaiset ja vaivaiset ovat kaikki omana aikanaan, vuosisatojen saatossa muokanneet ympäristöään. Kirja alkaa Kirkkonummen varhaisimmasta historiasta. Muinaisajasta kertovat Kauhalan hirvenluinen jäätuura sekä Vitträskin ja Juusjärven kalliomaalaukset. Historialliset tapahtumat, paikat ja ikivanhat asiakirjat etenevät kirjan ensimmäisessä osassa aikajärjestyksessä aina Venäjän vallan alkuun vuonna 1809

Kirjan toinen osa, ”Välähdyksiä entisajan kansanelämästä”, kertoo työvuodesta ja sen eri puhteista, vaatteista, sisustuksista ja ruuista isoäidin aikaan, jolloin mutti (marjaherkku) ja ”raittiin vasikan skeli” (juottovasikasta tehty hyytelö) olivat suuria herkkuja. Kirjassa ovat mukana ihmisten elämän juhlat ja kohokohdat, kuten myös harmillisemmat tapahtumat, kuten ”häät ilman avioliittoa”. Tavat, kotikuurit, pahat silmät ja poisloihdittu voionni viilettävät kirjan sivuilla yhdessä tonttujen, metsän ja veden haltijoiden kanssa

Kirjan kolmas osa kertoo Kirkkonummesta vuodesta 1809 aina 1980-luvulle asti. Maatalous uudistuu ja puutarhaviljely kukoistaa. Kauppa, käsityö ja teollisuus kasvavat käsi kädessä maa-, rautatie- ja vesiliikenteen kehittymisen kanssa. Monet värikkäät henkilöt, kuten ensimmäiset kansakoulunopettajat Wik ja Winell, legendaarinen kunnanlääkäri Teddy Biaudet ja yritteliäs Charlotta Moring esiintyvät kirjan sivuilla. Dramaattiset tapahtumat – Suomen itsenäisyys, sotavuodet 1939 –1944 ja lopulta Porkkalan evakuointi – johtavat suuriin muutoksiin ja kun Porkkala palautetaan vuonna 1956 alkaa aivan uusi vaihe Kirkkonummen historiassa. Teollistumisen ja muuttoliikkeen leimaama moderni yhteiskunta kasvaa esiin

Henkilöt
utgivare: Kyrkslätts hembygdsförening rf
författare: Backman, Sigbritt & Ihrcke, Ingalill
ägare: Arkivalia
Asiasanat
historia
Tid
2006
Tyyppi
Painettu tekstijulkaisu
Mediatunnus
H3 K