| A r k i v a l i a |
Tietokanta sisältää materiaalia jonka Arkivalia julkaisee netissä ja josta saattaa olla yleinen kiinnostus.
Arkivalia lisää aiheita kun niitä sopivasti löytyy.
Kieli, suomi tai ruotsi
Arkistokokoelmat on kirjoitettu suomeksi tai ruotsiksi tai molemmilla kielillä, ensisijaisesti tallentajan ja lahjoittajan kielen mukaan.
Hakuohjeet
Hakukenttään Hae! voi syöttää yhden tai useamman avainsanan. Voit etsiä nimellä ja sanalla. Haussa voidaan käyttää myös avainsanoja ja aihesanoja. Avainsanat voivat olla nimiä, kuten Hindersby tai Lundell, avainsanat ovat substantiivejä, kuten esim. koulu tai torppa.
Alaviivoja käyttämällä on mahdollista etsiä tiettyä sanajärjestystä, kuten Kertomuksia_Lapinkylästä (kirjan nimi) tai Bengt_Welin (tekijä). Sillä ei ole merkitystä, käytätkö haussa pieniä vai isoja kirjaimia.
Kunta Kirkkonummi
Kylä Jorfvas
Tilan nimi Jorfvas
Tilannevuosi 1931
Omistaja Herman Engberg , Elisabet o.s. Korkman
Lisätietoja
JORFVAS, 0,7 km Jorvaksen pysäkiltä ja 33 km Helsingistä. Omistajat Herman Engberg v:sta 1906 ja puolisonsa Elisabet, o.s. Korkman, v:sta 1913. Ensimmäiset tiedot tilasta v:lta 1540, jolloin sen omistajana oli Jakob Larsson. Nykyisen isännän suvulle tila kuulunut n. 300 v. Pinta-ala 144 ha, josta puutarhaa 0,25, peltoa 39, viljeltyä laidunta 4, metsämaata 77,75, joutomaata 15 ja suota 8 ha. Pellot epätasaisia, keveitä savi-, hiekka- ja suomaita. Niistä 37 ha riuku- ja risusalaojissa. Talouskeskus viljelysten keskellä. Päärakennus (9 huon.) vanha, 2-kerroksinen, uusittu 1912. Karjasuoja, jossa on 28 lehmän navetta ja 5 hevosen talli, on puusta, rakennettu 1894, mutta uusittu v. 1908. Sikala navetan alla, kivijalassa. Puirnahuone 3-kerroksinen, v:lta 1920. Kaikkiin rakennuksiin tulee painovesi. Pellot 2:ssa viljelyskierrossa: A. kesanto, syysvilja, 3 heinää, 2 kevätviljaa ja juurikasveja; B. (suokierto) 2 kauraa, 4 heinää. Viljelyskasvien alat v. 1929: rukiin 2 ha,vehnän 0,5, kauran 10, vihantarehun 1,5, herneen 0,2, perunan 1,5, juurikasvien 1 ja heinän 20,3 ha; kesantona oli 2 ha. Kotieläimiä: 5 hevosta, 24 lehmää, 1 sonni, 2, sikaa ja 25 kanaa. Karja Ay- josta 6 kantakirjassa, siat SY-rotua. Tärkeimmät kaupalliset tuotteet maito, vilja, liha, munat, perunat ja rehut, markkinapaikkana Helsinki. Metsä enimmäkseen suunnitelman mukaan hoidettua havumetsää. Se on ojitettu 18 v. sitten ja tähän saakka on siihen istutettu vuosittain n. 1000 tainta. Omistaja innostunut metsänhoitaja. Sähkövalo ja -voima Etelä-Suomen Voima Oy:ltä. — Omistaja on kunnanvaltuuston, Keski-Uudenmaan kansanopiston ja paikkakunnan kansakoulun johtokunnan jäsen. Hän on v:sta 1918 ollut kunnan metsälautakunnan puheenjohtaja.
Lähde
Suomen maatilat, I osa