A r k i v a l i a

Tietokanta 

Tietokanta sisältää materiaalia jonka Arkivalia julkaisee netissä ja josta saattaa olla yleinen kiinnostus.

Arkivalia lisää aiheita kun niitä sopivasti löytyy.

Kieli, suomi tai ruotsi 

Arkistokokoelmat on kirjoitettu suomeksi tai ruotsiksi tai molemmilla kielillä, ensisijaisesti tallentajan ja lahjoittajan kielen mukaan.

Hakuohjeet

Hakukenttään Hae! voi syöttää yhden tai useamman avainsanan. Voit etsiä nimellä ja sanalla. Haussa voidaan käyttää myös avainsanoja ja aihesanoja. Avainsanat voivat olla nimiä, kuten Hindersby tai Lundell, avainsanat ovat substantiivejä, kuten esim. koulu tai torppa.

Käyttämällä lainausmerkkejä (") on mahdollista etsiä tiettyä sanajärjestystä, kuten "Kertomuksia Lapinkylästä" (kirjan nimi) tai" Bengt Welin" (tekijä). Sillä ei ole merkitystä, käytätkö haussa pieniä vai isoja kirjaimia.

Kalliokuvat kertovat

Kalliotaide, Esihistoriallinen taide, Muinaisjäännökset, Suomi, Kirkkonummi, Vitträsk, Juusjärvi

Pekka Kivikäs johdattelee Kalliokuvat kertovat -kirjassa katsojan maalausten juurelle ja antaa vaihtoehtoja kalliokuvien katseluun. Samalla hän kehottaa katsojia maltillisuuteen ja varoittaa pelkistämästä kuvien hienovireistä sanomaa.

Kallioista puhuvat viestit ovat hiljaisia ja sanattomia, ratkaisemattomia ja salaperäisiä. Meidän aikamme katsoja nimeää maalaukset hirviksi, ihmisiksi tai veneiksi, mutta nuo nimitykset eivät luultavasti tavoita kuin vähäisen osan siitä, mitä kuvien maalaaja aikoinaan on tarkoittanut.

Kalliomaalaukset kertovat osaltaan maamme asutushistoriasta, ja niiden avulla tutustuu Suomen kauneimpiin kalliomaisemiin.
(Takakansi)

Tid
2000
Mediatunnus
D